USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Asayis

Yargıtay açıkladı: Mesaide kendi adına iş yapan işçi şimdi yandı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş saatleri içre işverenin ismini kullanarak kendi adına tecim yapan satın kabul etme sorumlusunun bayrılık tazminatı ödenmeden işten çıkartılması gerektiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme, emek saatleri bünyesinde işverenin ismini kullanarak kendi yerine i?

Yargıtay açıkladı: Mesaide kendi adına iş yapan işçi şimdi yandı
13-10-2021 10:02
Google News

Özel indinde şirkette satın kabul etme sorumlusu şekilde etkin genç, çalışma saatleri içinde kendi kendisine tecim meydana getirdiği iddiasıyla tazminatsız kovuldu.

İş Mahkemesi'nin kapısını araklayan satın almacı, işten çıkarılmadan önceki mecburi şekilde izne gönderildiğini, müsaade bitimi hemen sonra iş akdine sonuç verildiğini, ne kendi ad ve yerine ne de mahkemeli müşareket adını kullanarak, kendi ün ve yerine tecim yapmadığını öne sürdü. Hiçbir surette işverenin itimatını kötüye kullanmadığını, doğruluğa ve bağlılığa münasebetsiz indinde davranışının da bulunmadığını tez ederek; bayrılık tazminatı, suç duyurusu tazminatı, salname müsaade ücreti, hafta tatili ücreti, aşkın çalışma ücreti, umumi dinlence tutarı ve minimum barışma indirimi alacaklarının faiziyle baş başa davalıdan tahsilini, istem etti.

Davalı çalıştıran ise firmanın izni haricinde apayrı indinde iş yapamayacağını, apayrı indinde işyerinde çalışamayacağını, müşterilerden namus borcu alamayacağını, çıkar realizasyon edemeyeceğini, ayni ve maddesel kazanım sağlayamayacağını tez etti. Davacının bu düzenlemelere karşıt davrandığını, işçinin işverene üzerine sadakat, kazı ve itinayla iş müşahede borcu olup, savlayıcı kabilinden bunun açık açık ihlal edildiğini, davacının aşkın çalışma müdahale kâffesi ödemeleri mukayyet kanıt ile çakılı olduğunu, dile getirdi. Mahkeme; mahkemeli işverence meydana getirilen feshin makbul nedene ait bozma olduğu, bu yüzden davacının bayrılık suç duyurusu tazminatlarına kazı kazanılmış olduğu ve ödenmeyen sevap alacakları da bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek davanın azda olsa kabulüne değişmeyen verdi. Davalı çalıştıran sonucu istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi, İş Mahkemesi kararını durumunda buldu. Davalı bu el sonucu temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal özellikte indinde karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, çalışmış olduğu işyerinde işverenin adını kullanarak kendi ün ve yerine tecim yapan işçiyi nahak buldu. Kararda şöyleki denildi: “Yapılan araştırmada davacının çalıştıran adına avokado satın aldığı, apayrı indinde kuruluşa adanmış meydana getirdiği ve ödemenin çalıştıran kabilinden yapılacağını söylediği, fakat kendi hesabından 22 devir sonraları ifa meydana getirdiği anlaşılmaktadır. Bu vakadan sonraları davacının kendi yerine tecim meydana getirdiği apayrı şahıslar olup olmadığının araştırılmış olduğu ve davacının devir kurnaz kendi yerine tecim yaptığının belirleme edilmiş olduğu sabittir. Davacının çakılı bulunan bu eylemi; hem ortalık ortada makbul bulunan hizmet akdi hükümlerine, hem büro yönetmeliği hükümlerine, bununla beraber işçinin sadakat borcuna muhalefet yapılanma etmektedir. Açıklanan nedenle, mahkemeli işverence meydana getirilen bozma işlemi isabetli nedene dayandığından bayrılık ve bildirim ödencesi taleplerinin reddi yerine, mukayyet biçimde kabulü hatalıdır. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara üzerine istinaf başvurusunu esastan reddeden semt adalet mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına oy donanması ile hükmedilmiştir.”
 

Süleyman Aydın
 

İLGİLİ HABER
Yargıtay açıkladı...Eşit işe denk sevap vermeyen kalıp şimdi yandı Yargıtay açıkladı...Eşit işe denk sevap vermeyen kalıp şimdi yandı
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15