USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırmak düşüncesince kimi adımlar atıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye ile Rusya ortada ticareti kolaylaştırmak düşüncesince gümrük işlemlerinin en çarpıcı ve velut halde gerçekleştirilmesine müteveccih emek vermek yaptıklarını bildirdi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırmak düşüncesince kimi adımlar atıldı
22-10-2021 21:52
Google News
Moskova

Turagay, Türkiye-Rusya 4. Ortak Gümrük Komitesi Toplantısı sonra Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinde matbuat toplantısı düzenledi.

Rusya ile ticari ilişkilerin rastgele sabık çağ geliştiğini tamlayan Turagay, rastgele dü ülkenin liderlerinin 100 bilyon dolarlık tecim hedefine iktiran etmek düşüncesince çalışıldığını söyledi.

Türkiye'nin 205'ten müşterek tomar alana ve ülkeye ihracat yaptığını dile getiren Turagay, sabık ay maaş 20 bilyon dolarlık dış satım sınırının aşıldığını anlatım etti.

Turagay, Rusya'nın dış satım itibarıyla Türkiye düşüncesince baş döndürücü ehemmiyetli müşterek iklim ve piyasa olduğuna ayraç ederek, bu ülkeyle dış satım paylarını şimdi faziletkâr seviyelere döşemek düşüncesince şimdi baş döndürücü idman icap ettiğini vurguladı.

"Yetkili-yükümlü" kuruluşların tanınmasında aşama atıldı

Ortak Gümrük Komitesi Toplantısı'nda ticaretin kolaylaştırılmasını ele aldıklarını tamlayan Turagay, gümrük işlerini tacil etmek düşüncesince Türkiye'deki "yetkili-yükümlü statüsü"ndeki kuruluşların Rusya'da tanınması, Rusya'nın da benzeşim statüdeki firmalarının Türkiye'de tanınması düşüncesince müzakerelerde bulunduklarını ve bu hususta muhataplarıyla uygun kaldıklarını dile getirdi.

Turagay, 2022'nin başlangıcında bu statülerin tanınmasını sağlayacak adımların atılan olacağını bildirdi.

Karşılıklı yerine ihracatçıların gümrükleme süreçlerini hızlandıracak "basitleştirilmiş gümrük hattı koridoru" ile ilişik yerine da görüşmeler yaptıklarını aktaran Turagay, "Gümrüklerdeki işlemleri ne denli hızlandırırsanız hızlandırın neticede muktezi riziko kriterlerini kullanmanız ve kaçakçılıkla çalışan halde savaş etmeniz gerekiyor. Bu kapsamda da filhakika Rus Gümrük İdaresi ile kuma çalışmalarımız var." sanarak konuştu.

ATA karneleri sorunu, Rus yetkililere iletildi

Fuarlara dahil olan kuruluşların bu zamanlarda beraberlerinde sergilenmek az daha getirdikleri mamüllerin ülkeye girişinde ATA karneleriyle ilişik sıkıntılarla karşılaştığına yer veren Turagay, bu mevzuda Rusya ile kuma müşterek sistem oluşturulacağını, ilkin verilerin paylaşılması aracılığıyla bu süreçleri de hızlandırmayı öngördüklerini söyledi.

Rusya-Gürcistan sınırındaki Türk tırlarının problemi görüşüldü

Turagay, Orta Asya'ya Gürcistan üstünden revan Türk tırlarının Rusya üstünden geçişinde yaşanmış olan sıkıntıları da muhatabına ilettiğini belirterek, "Rus yetkililer, 'dokümantasyonda kimi nekais olabilir, bu hususu konuşalım.' dediler. Dolayısıyla bunların üstünde çalışacağız." dedi.

Rusya'nın Türkiye düşüncesince ehemmiyetli müşterek tecim ortağı bulunduğunu vurgulayan Turagay, "Türkiye ile Rusya ortada ticaretin kolaylaştırılması düşüncesince gümrük işlemlerinin en çarpıcı ve dişi halde gerçekleştirilmesi, kaçakçılıkla çalışan halde mücadelede Rus yetkililer ile baş döndürücü dobra müşterek teşrikimesai geliştirdik." ifadesini kullandı.

Turagay, Rusya'daki firmalarla bitirdikleri görüşmelerde Türk kuruluşların ne denli sert bulunduğunu gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

"Türk iş insanlarının Rusya'da ayrı müşterek noktayı bulunduğunu hissediyoruz. Bu avantajımızı da en elleme halde kullanmalıyız. Hele liderlerimiz ortada bu denli DOĞRU teşrikimesai ve diyalog ortamı varken hem Rus ekonomisi bununla birlikte Türk ekonomisi yerine maksimum faydayı sağlamamız geçişsiz sanarak düşünüyorum."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
AIGF Reklam
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.