USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

'Trikotillomani hastalığına karşı farkında olunması gerekiyor'

Trikotillomani'nin elan aşırı çocukluk ve yeni yetmelik devrinde başlamakla beraberce rastgele yaşta görülebildiğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Taha Can Tuman, “Trikotillomani çoğu kez baş derisi, müjgân ve kaşlar iktisap etmek kabilinden açıkça beraberinde saç kaybı yada vüc

'Trikotillomani hastalığına karşı farkında olunması gerekiyor'
13-10-2021 13:48
Google News

Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Taha Can Tuman, ahali ortada saç yolma hastalığı yerine tanıdık Trikotillomani'ye karşı ehemmiyetli açıklamalarda bulundu. Dr. Tuman, Trikotillomani'nin gövde odaklı tekrarlayıcı davranışlardan birisi bulunduğunu belirterek “Trikotillomani çoğu kez kelle derisi, müjgân ve kaşlar peyda etmek az daha açık müşterek saç kaybı veya vücutta kelek alanlar oluşturacak biçimde yineleyici saç ve kıl yolma yerine tanım edilebilir. Kafa derisi, hem çocuklarda bununla müşterek yetişkinlerde en kesif yolunan alandır. Kafa derisinde münteşir ve anlaşılmaz şekilli keleş alanlar halinde kendisini gösterir. Saç telleri, değişik senelerde değişik ilenç ve çekme noktalarından ötürü karakteristik yerine değişik uzunluktadır. Yineleyici saç ve kıl yolma kararında deride enfeksiyonlar ve yaralar, kopartılan kıl ve saçların yutulmasına ilişkin mide-bağırsak sisteminde kıl yumakları ve bumbar tıkanıklıkları kabil bulunmaz ve ağır komplikasyonlar görülebilir. Önceleri dürtü arama bozukluğu yerine sınıflandırılan Trikotillomani, DSM-5 ile beraberce Obsesif kompulsif ve münasebetli bozukluklar sınıfında ayrı müşterek tanılama yerine arazi alır. Ayrıca şurası da belirtmekte yarar var, Trikotillomani hastalarında ilkin çöküntü ve anksiyete bozuklukları peyda etmek az daha psikiyatrik eş tanılama payı da enine boyuna yüksektir” dedi.

"Daha baş döndürücü çocuklukta başlasa da gelişigüzel yaşta görülebilir"
Stresin, Trikotillomani oluşumunda ehemmiyetli gösteriş oynadığına yer veren Dr. Tuman, şöyleki bitmeme etti: "Saç ve kıl yolma öncesinde koyu gerilim ve kaygı, yolma ile azalabilir. Bu hastalar, günce hayat stresleri ve erinçsiz edici düşüncelerden doğurmak düşüncesince saç ve kıl yolma eylemini ruhsal gerilim azaltıcı müşterek formül yerine kullanırlar. Aynı sürede bu hastaların müşterek bölümü yolma eylemi sonra açık nağme duygusu yaşarlar, bu müspet takviye de saç ve kıl yolma davranışının yinelemesinde ehemmiyetli gösteriş oynar. Trikotillomani hastalarının müşterek kısmında çocukluk dönemi sömürme öyküsü olsa da Trikotillomani ve çocukluk dönemi travması birlikteliği açık değildir. Saç ve kıl yolma dolayısıyla aut görünümde aksaklık olması, hastalarda özgüvende azalma, kaygı, depresif belirtiler ve yolma davranışını arama edememe dolayısıyla görüntü kırıklığı oluşturabilir. Ayrıca ikizler üstünde meydana getirilen icraat kalıtım bilimi faktörlerin de hastalığın gelişiminde gösteriş oynayabileceğini düşündürmektedir. Trikotillomani, henüz baş döndürücü çocukluk ve büluğ dönemi çağı zamanında başlamakla beraberce gelişigüzel yaşta görülebilir. Kadınlarda henüz kesif bulunduğu bildirilmekle birlikte, fark baş döndürücü az ayrıca doğrudan sadece gelişigüzel dü cinsiyette aynıdır. Kadınların beylere uyarınca polikliniğe henüz müşterek tomar başvurmasının bu farkı oluşturduğu düşünülmektedir. Lise öğrencileri ile meydana getirilen çalışmalarda yüzdelik 1 ila 1,5 yöresinde görüldüğü bildirilmiştir. Genel toplumda ise minimum yüzdelik 1 oranında Trikotillomani hastası bulunduğu düşünülmektedir".

"Uzun çağda özgüven azalmasına defa açıyor"
Dr. Taha Can Tuman, değerlendirmelerini şu biçimde sürdürdü: "Çok er başlangıçlı Trikotillomani hastalarında müjgân yolmanın geç başlangıçlı olaylara uyarınca henüz müşterek tomar görüldüğü söylenir. Bunun haricinde yolmayı tetikleyen duyusal, emosyonel ve kognitif uyaranlara ilgi edilmeli. Yolma davranışı farkına varmadan hudayinabit mi olmaktadır yok ise başağrısı ve stresi dökmek düşüncesince odaklanmış yerine mı ortaya çıkıyor, yok ise gelişigüzel dü tipte de mi görülüyor bunu yakalamak gerekir. Genellikle Trikotillomani vakayiname müşterek tempo izler ve etraflıca çağda aut görünümü dolayısıyla özgüvende eksilme ve toplumsal ortamlardan içtinap ve hayat kalitesinde sukut görülebilir. Ülkemizde de çocukluk, büluğ dönemi çağı ve olgunluk dönemlerinde tanıdık Trikotillomani olayları mevcuttur. En münteşir yolunan semt saç olup onu sırası ile kaş, müjgân ve pubik kıllar izlemektedir. Ayrıca devletimizde de Trikotillomani olaylarında ilkin depresyon, takıntılı kompulsif bozuk para ve anksiyete bozuklukları peyda etmek az daha psikiyatrik eş tanılama payı yüksektir. Çalışmalarda psikiyatrik eş teşhisi bulunan trikotillomani olgularında illet şiddetinin henüz müşterek tomar bulunduğu bildirilmiştir".

"Bilişsel davranışçı terapiyle otama mümkün"
Hastalığın tedavisinde de nice yöntemin kullanıldığını tabir fail Dr. Tuman, “Trikotillomani tedavisinde çıkar defa tedavileri, belirtilerin takıntılı kompulsif bozukluktaki kompulsiyonlara benzeşim doğası ve zevcelik fail anksiyete bozukluğu ve çöküntü eş tanıları dolayısıyla gündeme gelmiştir. Bir çalışmada ilaçların trikotillomani tedavisinde ılımlı bulaşık ebatlarına eş oldukları bildirilmiştir. Bunun haricinde kognitif davranışçı sağaltım yaklaşımlarının nice hastada can alıcı bulunduğu gösterilmiştir. Özellikle alışkanlığı bilakis yöneltme eğitimi uygulamasının yolma belirtilerinde ehemmiyetli seviyede eksilme oluşturduğu bilinmektedir. Alışkanlığı bilakis yöneltme yöntemi, rahatsızlığın gözden geçirilmesi, hastanın yolma davranışı ve bu davranışı tetikleyen bilişsel, emosyonel ve duyusal uyarıcıların farkına varmasını içeren farkındalık eğitimi, saç yolmaya karşı minimum biraz çağ süren, günce aktiviteler ile ahenkli elleri sumsuk gerçekleştirmek ve kilitlemek kabil rakip müşterek tutum ihya kısaca seçenek tutum eğitimi, relaks eğitimi, güdeleme ve uyumun genelleştirilmesi, toplumsal dayanak noktası ve günce ile kendini izlem ve kıymetlendirme uygulamalarını içerir” niteleyerek konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15