USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

"Özel" öğrenciler, mekân dostu çalışmalarıyla kalıp oluyor

Konya'daki Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benzeri Emine Erdoğan'ın himayesinde düzenlenen "Sıfır Atık Projesi" kapsamında istihsal yapmayı kendine fariza edinerek çevreye yardım sağlıyor.

13-10-2021 17:23
Google News
Konya

Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri ve öğretmenleri "Sıfır Atık Projesi" kapsamında yürüttüğü çalışmalarla bilhassa mektepli velileri peyda etmek neredeyse çevreye dayanıklı oluyor.

Okul yönetimi ve öğretmenler, bedenî ve geniş düzem zihnî sakat ile içe yöneliklik ve down sendromlu öğrencileriyle kullanılmamış atığa müteveccih planlar geliştiriyor.

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ile Matbaa Atölyesi sahalarına erbap okul, el sanatları teknolojisi ve ekincilik dalında yürüttüğü çalışmalarla kullanılmamış atıkta ön plana çıkıyor.

Çay posası saksıya dönüşüyor

Meram Melike Hatun Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Meral Taşpınar, AA muhabirine, bilhassa kullanılmamış atılmış bilinciyle mektepli yetiştiren birlikte meslek olduklarını söyledi.

Okuldaki her insanın kullanılmamış atığı benimsediğini tamlayan Taşpınar, "Sıfır atılmış kapsamında nice çalışmamız var. Son yaptığımız 'Çay posanı getir 5'lik saksını götür' kampanyası aşırı uyanıklık gördü." diyerek konuştu.

Taşpınar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Meram Belediyesi ve Konyaspor'un da çay posası getirerek kampanyaya dayanak noktası verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu çay posası da kahverengi atıklardan bulunduğu düşüncesince kompost makinemizde velut biçimde değerlendiriliyor. Ayrıca velilerimizden çöpe atacakları plastik kutuları okulumuza getirmelerini istiyoruz. Plastik atıklar asırlar süresince doğada kalıyor. Biz bu plastikleri ayrımlı materyallerle süsleyip kalemlik, kafa neredeyse malzemelere dönüştürerek baştan kullanıma sunuyoruz. Biz burada atığı atılmış namına değil baştan kullanılabilecek birlikte mahsul namına değerlendirmeye çalışıyoruz."

Koyun yünüyle toprağın verimi artıyor

Okulun Tarım Atölyesi öğretmeni Selda İlgar Bayram da okuldaki kompost makineleriyle memleketlerini kendilerinin ürettiğini anlattı.

Bayram, kompost makinesini kullanarak elde edilmiş toprağı değme bölgede kullandıklarını vurgulayarak, şu biçimde bitmeme etti:

"Milli Eğitim Bakanı'mız Mahmut Özer, okulumuzu ziyaretinde görüp beğenmişti. Bakanımız kabilinden bu plan elan da yaygınlaştırıldı. Bu makinede mutfaktan çıkan asitsiz besin atıkları, yalan üretiminden sonradan çıkan kompost arazi atığı, bahçemizden çıkan çim neredeyse yeşil atıklar, çay posası, haya kabuğu neredeyse atıklarla toprağımızı değerlendiriyoruz. Ürettiğimiz arazi ekincilik alanımız düşüncesince nispetle velut oluyor."

Sıfır atılmış dalında ayrımlı emek harcamaları da değerlendirdiklerini aktaran Bayram, şunları anlattı:

"Koyun yününün toprağın verimini artırmasıyla alakadar Ar-Ge emek harcaması bitmeme fail birlikte projeyi de kompost makinemizde bakmak istedik. Komposttaki karışıma birlikte oranda kucak yünü arttırma ettik ve elleme birlikte akıbet aldık. Koyun yünündeki örgensel maddelerin çokluğu ve su destekleme kapasitesinin başka materyallere uyarınca 3,5 kıvrım elan birlikte tomar olması zımnında nebatat elan az su istiyor. Bu sayede su tasarrufu sağlanmasını da amaçlıyoruz. Toprağımızda kucak yününü de kullanmaya bitmeme edeceğiz."

Bayram, kullanılmamış atıkta ve tarımda mürşit meslek peyda etmek düşüncesince icraat yürütmeye bitmeme edeceklerini paylaşarak, şu biçimde konuştu:

"Kompost makinemizle toprağımızı üretmemiz, art dönüşüme ilgilendiren materyalleri kullanmamız, atıkları gene kullanmamız çevreyi arkalamak düşüncesince maliyetten de artırım ederek yürüttüğümüz çalışmalardan bazıları. Bizi başka okullardan ayıran en ehemmiyetli özelliğimiz kullanılmamış atılmış platformu birlikte meslek olmamız. Geri dönüşüme akla yatkın halis muhlis materyalleri gene değerlendirerek kullanıyoruz. Hem çevreyi korumuş oluyoruz bununla birlikte artırım ederek kullanacağımız materyalleri de üretmiş oluyoruz. Ürettiğimiz ürünleri kabul etmek isteyenlere okulumuza ve öğrencilerimize yardım olsun diyerek basar kebap kapital meta kapsamında akla yatkın birlikte sevap karşılığında satıyoruz."

Okulda öğrencilerin art tahavvül karşı öğrendikleriyle ailelerine ve çevrelerine dayanıklı bulunduğunu dile getiren Bayram, "Çocuklar ekincilik dalında bitkilerle toprakla fiilen rehabilite oluyor. Velilerimizden de müspet art dönüşler alıyoruz." dedi.

Öğrenci velilerinden Emine Bircan ise bedenî sakat kızını okula getirip götürürken kullanılmamış atılmış çalışmalarını görüp başladığını paylaştı.

Kızıyla yıvışık baş bezi kutusundan birlikte kalem kutusu yaptıklarını özetleyen Bircan, "Böyle şeyleri değerlendirirken evlatlarımızın terbiyeli motosiklet becerilerini de geliştiriyoruz. Soda şişeleri, kâr suyu kutuları, arıtıcı kutuları ve salça kutuları neredeyse evde işimiz bittiğinde çöpe attığımız değme şeyi değerlendiriyoruz. Özel dallar da muktezi candan mahsus birlikte seviyeye ilerleyebilir. Çocuklarımızın ailelerinin desteğine gereksinimi var. Elimizden mevrut çabayı göstererek onların elan elleme seviyelere gelmesini sağlayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15