USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Asayis

MİT, Van’daki İran ajan şebekesini çökertti

Milli İstihbarat Teşkilatı ile Emniyet, İranlı sığınmacıyı Van'dan İran'a kaçırmaya etkin ajan şebekesine meşhut suç yaptı.

MİT, Van’daki İran ajan şebekesini çökertti
13-10-2021 21:13
Google News

Van'da durma fail İranlı emektar er M.A.'yı İran'a çalmak kabilinden gönderilen ikisi İran ajanı mecmu 8 kişi, MİT ve Van İl Emniyet Müdürlüğünün 24 Eylül 2021 tarihindeki kuma operasyonu ile meşhut suç yakalandı. MİT, İranlı duyum görevlilerinin M.A.'nın İran'a kaçırılması düşüncesince “30 bin Amerika dolarlık bütçeyle” Van'da müşterek şebeke yapmaya çalıştığını belirleme etti. MİT ve Emniyet'in takibe almış olduğu şebeke üyelerinin İranlı istihbaratçıların talimatıyla; emektar er M.A.'nın benzeri M.E.'ye kaçırma vakasına iane etmesi karşılığında 10 bin Amerika doları öneri ettiği, ikrar etmemesi biçiminde İran'da canlı ailesine dokunca verileceği tehdidinde bulunmuş olduğu da belirlendi.

“Operasyon düşüncesince düğmeye basıldı”

İran istihbaratının, M.A.'yı taşıt ile İran'a çalmak kabilinden dü şahsı, 24 Eylül 2021 tarihinde Van'a gönderdiğinin belirleme edilmesi ilişkin MİT ve Van İl Emniyet Müdürlüğü kabilinden şebeke üyeleri “suçüstü” yakalandı. 24 Eylül 2021 zamanı sayaç 21:00 sularında M.A.'yı ikrar etmek kabilinden ikametgaha girmeye etkin İran yurttaşı S.S. ve Türk yurttaşı M.E.A. gözaltına alındı. Devam fail operasyona 6 Türk vatandaşından oluşan öteki şebeke üyeleri de yakalandı.

Musa Erdoğan

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ