USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Magazin

Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac'

Zonguldak'ın Ereğli İlçe Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 21 Kasım Pazar haset gerçekleştirilecek Hamsi Festivali ile ilişik matbuat toplantısı düzenledi. 15 titrem hamsi dağıtılacağını aktaran Başkan Posbıyık, bu seneki festivalin sloganının “Korona virüse karşı kat?

Koronavirüse karşı 'Hamsi-Vac'
16-11-2021 13:42
Google News
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, pandemiden çevre dü yıldır şenlik yapamadıklarına aksan yaparak şunları söyledi:

“Hamsi festivali düşüncesince tedarik yapıyoruz, elden ardı sıra güneş tacı virüs sona ererse şişman festivalimizi yapacağız. Büyük festivalimiz düşüncesince de baş döndürücü şişman sürprizlerimiz olabilir. Tabi ki dosdoğru müşterek yassı bulunduğu ve müsaade verildiği takdirde baş döndürücü şişman sürprizlerimiz olabilir. Özellikle Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları bin 600 yöresinde bizlere korluk hazırladı, kendilerine müteşekkirim, teşekkürlerimi sunuyorum. Hamsi Festivali'mizin müşterek niteliği de 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne DOĞRU olması, anca müşterek gün seçtik. Türkiye'mizin geleceğini atama fail muhterem öğretmenlerimizin de günlerini tebrik etmek istiyoruz. Bunun düşüncesince şehremaneti masalarında protokolümüzle beraberce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve tekaüt öğretmenlerimiz toprak alacak. Bu seneki dağılımı baş döndürücü açık tuttuk ve etraflı okullara çağrıda bulunduk. Okullar da korluk başına geçecekler, gelişigüzel meslek zat flamalarını asarak taharri memuru polis maşer örgütleri ile bu arada yerini alacaklar. Bütün mahalle muhtarlarından arzu var, mahalle flamaları ile beraberce mangalların başlangıcında olacaklar. Tüm hazırlıkları yaptık. Hamsi temini düşüncesince çabalarımız bitmeme ediyoruz.

Bizim ağırlama edeceğimiz hamsileri tığ kendimiz hazırlayıp pişirme noktasına müşterek güneş eskiden getireceğiz. Diğer taharri memuru polis maşer örgütlerimize de müşterek güneş evvelinden gereksinimleri derece hamsi verilecek. 15 titrem yöresinde hamsi hazırlığı yapıyoruz. Aynı sürede şişman müşterek havuzda gerekseme sahibi insanlarımıza da hamsi dağıtımı yapacağız. 2 kilometre korluk boyunda fikri ile harekete geçtik. 3 titrem yöresinde korluk kömürü hazırladık, 2 bin 500 skor ızgara, 10 bin kıta helva hazırladık etraflı taharri memuru polis maşer örgütlerine darmadağın etmek üzere. Yine 10 bin şişe su, 7 bin 500 ekmek, 1 buçuk titrem soğan, 300 kilogram limon, yaş baş bezi üzere hepsi hazırlıklarımızın hepsini yapmış vaziyetteyiz. Bu seneye Hamsi-vac ile giriyoruz. Biz hamsinin natürel aşılama olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla sloganımız bu hamsi festivalinde; Hamsi-vac. Kdz. Ereğli hamsisi bildiğiniz benzeri baş döndürücü ünlü, taravetli ve ince bulunduğu mevsimde Ereğli'ye gelir. O bakımdan bu hamsileri aşındırmak kişilere felah veriyor, protein veriyor, kuvvet veriyor”.

Festivalde Resul Dindar oyunluk alacak

Başkan Posbıyık, şenlik süresince ayrışık etkinlerinde yapılacağını söyleyerek meydana getirdiği açıklamada, “Aynı sürede Amfi Tiyatro'da 13.30 ila 18.00 ortada hamsili pilav yarışması olacak, bu pilav yarışmasında ödüller verilecek. En aceleci Hamsi Yeme Yarışması'nda gene giranbaha ödülleri dağıtılacak. Bir kemençe grubuyla anlaştık. Kemençe ve horon ekipleri Ereğli'ye geliyor. Zonguldak Yöresi Halk Oyunları, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Pop, Rock konserleri yapılacak. 18.30'da da Ereğlililerin baş döndürücü beğenmiş bulunduğu Resul Dindar, oyunluk alacak. Bütün alanlara yayılacağız hacısı hocası zat dalında oyunlarını dingildemek yoluyla dobra müşterek güneş geçirmeyi düşünüyoruz. İnşallah Allah iane eder, havamız da dobra olur” dedi.

İsmail Yasin Akçın
 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
AIGF Reklam
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.