USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

KDK görme mânialı öğrencilerle ilişik MEB'e tavsiye kararı verdi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), görme kaybı mevcut mektepli velisinin denktaş şartlardan yararlanabilmesi düşüncesince kızına şişman puntolu basılmış kitapların verilmesi yönündeki başvurusunda, Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı verilmesini kararlaştırdı.

KDK görme mânialı öğrencilerle ilişik MEB'e tavsiye kararı verdi
13-10-2021 11:08
Google News
Ankara

Bir veli, yüzdelik 90 görme kaybı mevcut kızının akranlarıyla denk koşullarda terbiye alabilmesi, tahminî ortak sene sonraları gireceği sınavda da mağdurluk yaşamaması düşüncesince "büyük puntolu" öğüt kitaplarının basılarak kendilerine verilmesini arzu etti.

Veli, bunun kabil olmaması halinde, harici bellekle kitapların kendilerine verilmesini, başkaca maddesel vaziyeti dobra olmaması sebebiyle kızının derslerine araştırma görevlisi olabilecek ortak elektronik beyin realizasyon edilmesini istedi.

İlçe ulusal terbiye müdürlüğünce talebine müspet yanıt verilmesine karşın kitapların kendilerine ulaşmadığını tamlayan veli, Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) şikayette bulundu.

KDK başvurusunda, taleplerinin karşılanmasını, kabil değilse de kızının alışılagelen öğüt kitaplarını okurken zorlanmaması düşüncesince kullanabileceği ortak elektronik büyütecin taraflarına verilmesini talip veli, mevzuyla bağlanmış dikkatsizliği yahut kusuru bulunanlar kendisince prosedür yapılmasını da arzu etti.

Başvuruyu değerlendiren KDK, Milli Eğitim Bakanlığının bilgisine başvurdu. Bakanlık kabilinden gönderilen yanıt yazılarında, "büyük puntolu mecelle basımı yapılmadığı, öğüt kitaplarının bakanlığın açıktan terbiye kapsamındaki genel ağ sitesinden realizasyon edilerek bastırılabileceği" belirtildi. Ayrıca, görme kaybı mevcut öğrenciler düşüncesince sınavlarda kimi kolaylıkların sağlandığı tabir edildi.

KDK, incelemesi sonrası mevzuyla bağlanmış Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı verilmesini kararlaştırdı.

Tavsiye kararında, kanuncu tensikat kapsamında her insanın vesile eşitliği hakkına cemaat yer aldığı ve Milli Eğitim Bakanlığının görevleri arasında, tahsile erişimi kolaylaştırma, rastgele vatandaşın terbiye imkanlarından denk derecede yararlanabilmesini sağlamaya müteveccih icraat yapmanın bulunmuş yer aldığı belirtildi.

Kararda, Bakanlık kabilinden hazırlanmakta olan Görme Yetersizliği Olan Bireyler Aileler İçin Rehberlik Kitapçığı'nda da "çocuğun görme kuru ve bilimsel niteliği olan özelliklerine layıkıyla kimi uyarlamaların yapılması"nın toprak aldığına ayraç edildi.

Başvurucu velinin taleplerinin hâlâ geçmiş karşılanmadığının belirleme edildiği, bu şartların öğrencinin akranları ile denk koşullarda sınava hazırlanmasına bariyer oluşturduğu vurgulanan kararda, "Kurumumuzca meydana getirilen istimara neticesinde, görme mânialı öğrencilerin başka öğrencilerle denk koşullarda terbiye alabilmesinin sağlanması ve bu mevzuda lazım tedbirleri kabul etme fariza ve sorumluluğunun idareye bağlanmış yer aldığı dikkate alındığında, oluşacak mağduriyetlerin giderilmesi düşüncesince tedarik katılması hususunda idareye tavsiyede bulunulması gerektiği akıbet ve kanaatine varılmıştır." denildi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15