USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Disleksiyi yendi, 13 yaşında roman yazarı oldu

Henüz 7 yaşında konulmuş bulunan ortak cins öğrenme bozukluğu bulunan disleksi rahatsızlığını dolgunca dolgunca kitap okuyarak yenen Elif Duru Koçal, 13 yaşına vardığında "Bir Bellek Hatası" adını verdiği polisiye-fantastik türünde roman yazdı.

Disleksiyi yendi, 13 yaşında roman yazarı oldu
09-10-2021 13:14
Google News
İstanbul

Henüz 7 yaşlarındayken namına birlikte çeşit öğrenme bozukluğu bulunan disleksi teşhisi konulmuş bulunan ve bu rahatsızlığını ferah dolgunca kitap okuyarak yenen Elif Duru Koçal, 13 yaşında polisiye-fantastik türünde roman yazdı.

İstanbul'da 2007 senesinde doğan Elif Duru Koçal'ın, ilkokula başladığı devirde okuma-yazma dair art kalmış olduğu gözlemlendi. Okul yetkililerinin vaziyeti ailesine bildirmesiyle bilirkişi doktorlara götürülen Koçal'a, meydana getirilen kimi testlerle itidalli düzem disleksi teşhisi konuldu.

Bunun arkası sıra Koçal'ın bu hastalığı aşması düşüncesince ferah dolgunca kitap okuması referans edildi. Geçen 7 salname süreçte bu tavsiyeye uyarak sonsuz kitap okuyan Koçal, rahatsızlığını yenmeyi başardı.

Kitaplarla da arkadaşlığı bu süreçte birlikte güzel güçlenen Koçal, 10 yaşına vardığında genel ağ üstünde birlikte blok sayfası açarak yazdığı endamsız hikayeleri paylaşmaya başladı. Hikaye yazmayı baş döndürücü sevdiğini anlayan Koçal, 13 yaşına vardığında ise "Bir Bellek Hatası" adını verdiği polisiye-fantastik türünde romanını yazdı.

Kitap yemeni serüvenini AA muhabirine özetleyen Koçal, küçükken okumuş olduğu yazarların namına kalıp olduğunu, yazarları imza günlerinde görmenin baş döndürücü hoşuna gittiğini, böylelikle kendisinin de kitap yazabileceğini düşündüğünü anlattı.

Koçal, hâlâ ilkokula başladığı devirde teşhisi konulmuş bulunan hastalığı kusursuz anlamadığını belirterek,"Bana iane etmesi düşüncesince birlikte uzmana gittiğimizde, dolgunca kitap okumam icap ettiğini anlattı ve bana kimi yazarları önerdi. Ben onları okumaya başladım. Uzmanın verdiği pratiklerle ve okumanın etkisiyle bu problemim adım adım geçmeye başladı ve kıraat sorunumu yenmemi sağladı. Şu an anca birlikte zorluğum yok. Sonrasında yazmaya uyanıklık duymaya başladım. Rahatsızlığımı yenmem düşüncesince okuduğum kitaplar tedricen arttı ve kitap kıraat etmek bundan sonraları benim düşüncesince birlikte beğeni olmaya başladı. Böyle olunca da yazmamak olanaksız oldu." sanarak konuştu.

Yazdığı romanı, basılmasının arkası sıra okuldaki arkadaşlarına götürdüğünü özetleyen Koçal, arkadaşlarından görmüş olduğu merakı şu laflarla dile getirdi:

"Benim kitabım kusursuz okulum biteceği devir yayımlandı. Kitabı yazdığım süreçte de arkadaşlarımın bundan haberi vardı zaten. Ama gene de okula götürdüğümde beklemediğim birlikte uyanıklık gördüm. Herkes baş döndürücü sevindi ve benden kitabımı istedi. Yazmayı ve okumayı sevdiğim düşüncesince şahısların bana açılım tek değişmedi. Yeni okula gittiğimde oradaki dostlarım da baş döndürücü heyecanlandı. İnsanlara kitap yazdığımı söylediğimde baş döndürücü heyecanlanıyorlar."

Elif Duru Koçal, kendisi kabilinden okuma-yazma zorluğu çekici küçüklere da tavsiyelerde bulunarak, bu hastalığın katiyen geçmeyecek biçimde düşünülmemesi gerektiğini, alt etmek düşüncesince metodlar bulunduğunu, kifayetli dayanaklık etmek alındığında bu sürecin baş döndürücü havadan bulunduğunu dile getirdi.

Yazmayı organize ettiği toy kitaplarının bulunduğunu aktaran Koçal, 2 öykü üstünde çalıştığını, bunlardan birinin gene polisiye-fantastik türünde, ötekinin ise şahısların avlu hikayelerinden oluşacağını belirtti.

"Duru arkadaşlarına uyarınca baş döndürücü hâlâ birlikte tomar çalıştı"

Elif Duru Koçal'ın anası Yeşim Koçal da kızının ekol evveliyat devirde pabuç bağcıklarını, saç tokasını bağlayamadığını, düğmelerini ilikleyemediğini ayırt ettiklerini fakat bunun üstüne baş döndürücü düşmediklerini, ilkokula başladığı devirde ise kızının yaşıtlarından art kaldığını gözlemlediklerini söyledi.

Anne Koçal, şöyleki bitmeme etti:

"Duru okuyamıyordu ve yazamıyordu. Bazı harflerle rakamları namüsait yazıyor, kimi kelimeleri tersten okuyordu. Bir mesele bulunduğunu ekol bizlere iletti. Biz bunun ne işe yaradığını baş döndürücü algılayamazken, birlikte familya dostumuz disleksi sanarak birlikte mesele muhtemel deyince, bizim disleksiyle tanışmamız hakeza başladı. evvel birlikte uzmandan iane aldık. O, Duru'ya kimi testler yaptı. Orta düzem disleksi olduğunu, iane aldığında endamsız müddette bunu aşabileceğini söyledi. 1 yıl denli bu arada icraat yaptılar. Duru yaşıtlarına uyarınca az buçuk hâlâ birlikte tomar çalışmak, boşlamak ve kıraat etmek zorundaydı. Duru ikinci sınıfa vardığında adım adım okumaya ve yazmaya başladı. Eğitim koçunun Duru'ya yaşamı süresince baş döndürücü birlikte tomar kitap okuması icap ettiğini söylemesiyle Duru'nun da kitaplarla arkadaşlığı başladı."

Kızının gayrı küçüklere uyarınca baş döndürücü kitap okuduğunu ve yazdığını tamlayan ana Yeşim Koçal, "Arkadaşlarına uyarınca ilkokulda baş döndürücü hâlâ birlikte tomar çalıştı, 4. sınıfa vardığında artık, dayanıklı baş döndürücü arkadaşı kabilinden yazıyor ve okuyordu. Akademik açıdan da tek mesele yaşamamaya başladı. Bu proses bizim düşüncesince hakeza ilerledi." sanarak konuştu.

"Yazılarını okumaya başladığımızda kılıç de heyecanlandık"

Anne Koçal, kızının baş döndürücü kıraat etmek durumunda kalınca baş döndürücü birlikte tomar kitap almaya başladıklarını kaydederek, şunları anlattı:

"Kitap ayrımı yapmadık. Biz ahenkli olsun, onu sıkmasın, kâfi ki okusun sanarak istediği gelişigüzel kitabı aldık. Bu biçimde baş döndürücü birlikte tomar kitap okumaya başladı. birlikte müddet sonraları da yemeni başladı. Yazılarını okumaya başladığımızda heyecanlandık. Yazdığı şeyler bizlere değişik gelmeye başladı. Çevremizde yayınevlerinde yayımcı arkadaşlarımıza gösterdik. onlar da değişik birlikte doldurulma türü bulunduğunu söyledi. Sonra Duru namına birlikte blok sayfası açtı ve orada yazmaya başladı. Bu gidiş familya şekilde bizi de baş döndürücü heyecanlandırdı tabii."

Kızı Elif Duru Koçal'ın kitabını tamamlamasının arkası sıra birlikte iki yayıneviyle görüştüklerini ve kitabın baş döndürücü beğenilmesi üstüne basımının yapıldığını, bu durumun menfaatlerini de baş döndürücü bahtiyar ettiğini kaydeden Koçal laflarını şöyleki tamamladı:

"Bu yüz mesail canlı çocuklarımız da olabilir, veliler de olabilir. Bunun hoppadak endamsız birlikte proses bulunduğunu bilmelerini, bu küçüklere küçük birlikte destekle neler yapabileceklerini görmelerini isterim. Asla umutsuzluğa düşülecek birlikte proses değil."SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15