USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan 'Boğaziçi' açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Akademik hasep ve üretimden yana attığımız adımların önünü kesemeyenler, öğrencilere rektörlerin aracının önünü kestirip, gençlerimizi teröre ve fitneye maşa ediyorlar. Rektörünün aracının üstünde tepinen müşterek kişi mektep

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan 'Boğaziçi' açıklaması
13-10-2021 19:43
Google News
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde 2021-2022 Akademik Yılı'nın açılışına ve Hazine Müzesi açılışına katıldı. Ankara'nın hükûmet merkezi oluşunun sene dönümünü kutlayan Oktay, darülfünun içerisinde mevcut Hazine Müzesi'nin faydalı olması temennisinde bulundu. Oktay, ”Müzenin hassaten öğrencilerimiz kazanmak az daha aşırı sayıda ziyaretçinin yol uğrağı noktayı biçimine gelmesini dilek ediyorum. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nin değme binası, değme fakültesi esasen geçmişin izlerini taşıyor ve zamanı yaşatıyor. İçinde bulunduğumuz çatı da gönül kazanmak az daha adeta birlikte müzeler avlusunda müesses bulunan ASBÜ, öğrencilere, talim görevlilerine ve araştırmacılara elan önceki andan itibaren esin vermektedir” dedi.

Dünyanın önceki üniversitelerine ev sahipliği eden bu topraklarda yeşeren astronomi, hendese ve tababet kabilinden bilimlerin ensesi kalın birlikte içtimai bilgi temelinde yükseldiğini kaydeden Oktay, ”Beytül Hikme'den Nizamiye Medreseleri'ne genişliğinde devrin ilim merkezlerinde evleviyet değme devir maşer ve insanoğlu olmuş, maksat gerçeklik her neyse onu bulup topluma vermek olmuştur. Son çeyrek yüzyılda sosyo-politik kuruluş ve kurumlarda yaşanmış bulunan dönüşümler, tutum normlarının değişmesi, ekol açan teknolojiler ve dijitalleşme maşer dinamiklerini direkt etkilemektedir. Günümüzde içtimai olguları anlamak, dönüşen dünkü maşeri tabloyu anlamlandırmak ve sınamalara akıllıcasına analizör anımsamak düşüncesince içtimai ulum değme zamankinden elan da ehemmiyetli duruma gelmiştir" ifadelerini kullandı.

İnsanı esas meydan içtimai ulum dalında bağımsız birlikte üniversitenin olmasının devrin ruhunu idrak etmek açısından sonuç aşama ehemmiyetli bulduğunu kail Oktay, ”Türkiye'nin önceki içtimai ulum üniversitesi bulunan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitemizin değme fakültesiyle hemen devletimizde değil, dünyada bilime taraf vereceğine inanıyorum. Yükseköğretim, Cumhurbaşkanımız öncülüğünde üstünde hassasiyetle durduğumuz ve en aşırı envestisman yaptığımız yerlerin başlangıcında geliyor. Bu manada pedagoji bilimi en aşırı envestisman yaptığımız yerlerin başlangıcında gelmekte. OECD devletleri ortada yükseköğretim masraflarına ayrılan hisse averajı yüzdelik 1,4 iken, Türkiye'de yükseköğretim masraflarına ayrılan payın ulusal gelire oranını yüzdelik 1,7'ye yükseltmiş durumdayız. Üniversiteleri ülkemizin ciharıyek yanı sıra yaygınlaştırırken yükseköğretimde ihtisaslaşma ve çelimli bilimsel niteliği bulunan performansa hassaten ehemmiyet veriyoruz" halinde konuştu.

"Öğrencilere rektörlerin aracının önünü kestirip, gençlerimizi teröre ve fitneye aygıt ediyorlar"

"Kalkınma önünde önümüzdeki devirde büküm edeceğimiz mesafeleri, çalışan üniversite-sanayi ve üniversite-toplum işbirliğiyle sağlayacağımıza inanıyoruz" diyen Oktay, "Tüm üniversitelerimizi yönetsel kadrolarıyla, talim görevlileri ve öğrencisiyle birlikte eş yerine görüyor, başarının buradaki grup emek vermesi kararında yakalanabileceğini düşünüyoruz. Her birlikte öğrencimizin evvela kendisi, ailesi ve geleceği için, sonradan üniversitesi ve türkiye düşüncesince sorumlulukları var" dedi.

Öğrencilere seslenen Oktay, "Sizlerden üniversitede bulunduğunuz değme dünkü devir bilimin, araştırmanın ve kendinizi geliştirmenin gücüne inanarak vaktinizi en velut halde geçirmenizi bekliyoruz. Bu gün kokan sınıflardan yayılan ilim ışığının ülkemizi ve dünyamızı aydınlatmasını, değme çalışmanızın adamlık yararına olmasını diliyorum" diyerek konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki vakalara da reaksiyon yayınlayan Oktay şunları kaydetti:

"Akademik hasep ve üretimden yana attığımız adımların önünü kesemeyenler, öğrencilere rektörlerin aracının önünü kestirip, gençlerimizi teröre ve fitneye aygıt ediyorlar. Rektörünün aracının üstünde tepinen birlikte kişi mektepli gayrimümkün herhalde. Kurumlarımızın gençlerimize eş çıkması kararında aydınlık zihinleri bundan böyle avlayamayıp, göze evlerine götüremeyenler, tahaffuz hezeyanı diyerek birlikte açıkhava tiyatrosu sahneledi. Çoğu mektepli üstelik sıfır bu gruplar ömrünü mobilyasız bangır bangır geçirirken, gözü gönlü okumakta ve yaşama atılmakta bulunan gençlerimiz dayanıklı aşırı bölgede başarıyla kariyer önünde ilerlemektedir. Yurt, burs ve para kabilinden imkânlarla, araştırı ve değiş programlarıyla, kariyer yönlendirmesi ve yetişim destekleriyle kılıç darülfünun öğrencilerimizin yanındayız.

Gençlerimizin eline taşları, sopaları değil, kitapları, zat düşün dünyasından çıkan projeleri yakıştırıyoruz. Sevgili öğrenciler aklınızda asılsız hevesler değil tamamı insanlığa yarar sağlayacak fikirler, zat şuur süzgecinizden geçirdiğiniz fikriyat olsun. Yüreğinizde tamamen cesurluk ve inanç, önünüzde yüreğinizi koyacağınız hedefleriniz olsun. Bugüne genişliğinde tamamen gençleri desteklemiş kadrolar yerine biz değme devir sizin yanınızdayız."

Hülya Keklik

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay10150
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Yeni Malatyaspor1012-6
12Kayserispor911-2
13Gaziantep FK911-2
14Sivasspor910+2
15Başakşehir FK99-1
16Antalyaspor99-4
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15