USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Politika

Bakan Pakdemirli’den fiyat artışları ile alakalı açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, besin fiyatlarındaki artışın çözümü düşüncesince strüktürel değişikler icap ettiğini belirterek, “Yapısal adına en ehemmiyetli değiştirmek kontratlı üretimde görüyorum” dedi.

Bakan Pakdemirli’den fiyat artışları ile alakalı açıklama
22-10-2021 14:07
Google News

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, beraberinde kol görüşme ve temaslarda mevcut olmak kıl payı Çorum'a geldi. İlk kendisine Çorum Valiliğini görüşme fail Bakan Pakdemirli, kol temsilcileriyle beraberinde araya geldi. Pakdemirli, görüşmede gündeme bağlı açıklamalarda bulundu. Dünya ve Türkiye'nin pandemi ile boğuştuğuna nazarıitibar çekici Pakdemirli, “Bu süreçte tarımı ve gıdayı etkileyen beraberinde güruh ilke var. Dünyada mal tutarları artıyor. Ülkeler yığılım hazırlamaya başladı. Dış tecim tedbirleri getirildi. Tüm dünyada belirsizliği yönetmekten mevrut endişeden çevre fiyatlandırma yapısı sonuç basamak yukarıya gitmiş durumda. Bu gidiş çiftçimizin, üreticimizin, tüketicimizin aleyhine oluyor. Biz burada umum gayretimizle üretecimizin sürdürülebilir kendisine üretimde kalması noktasında gayretimizi sürdürüyoruz. Pandemi bundan böyle bizlere beraberinde bilinçlilik emrediyor. Eskiden yaptığımız kıl payı işimizi bitmeme ettirmememiz icap ettiğini tabir ediyor. Bir mahsul üretiyorsak bunun ayrımlı ürünlerini aramamız gerekiyor. Dönüm başı, hektar başı verimlilikleri artırmamız gerekiyor. Son 20 yılda mamüllerin dekar başına yüzdelik 40 seviyesinde beraberinde artış var. Mısırda yüzdelik 112'lere vasıl beraberinde artışımız var. Bunların bütünü AR-GE ve uygulayım bilimi ile oluyor. Pandemiden sonraları dört başı mamur mevzuları gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi.

“Son 50 yılda sel, susuzluk kıl payı afetlerin sayısı 5 kıvrım arttı”

İklim değişikliği ile önümüzdeki 15-20 yılda zirai üretimde yüzdelik 15 ila 20 kaybolma yaşanacağının kestirim edildiğini tabir fail Bakan Pakdemirli, “Küresel istinas ve hava değişikliği kapımızda. Eskiden yaptığımız işleri yapmamamız lazım. Son 50 yılda sel, susuzluk kıl payı afetlerin sayısı 5 kıvrım arttı. İklim değişikliği de önümüzdeki 15-20 yılda zirai üretimde yüzdelik 15 ila 20 kaybolma olacağını gösteriyor. Kuraklığı daima beraberce yaşadık. Çorum'daki ekincilik alanları kuraklıktan etkilendi. Kuraklıkla ilgili tedbirler aldık. Hububat ve baklagillerde dekar başına 100 TL'ye vasıl destek, borçların ertelenmesi kıl payı ek tedbirler aldık. Bu sene 40 bin dekarın üstünde beraberinde meydan sigortalandı. Kuraklığı bundan böyle iare kendisine düşünmemiz gerekiyor. Sigortaya az buçuk hâlâ yönlenmemiz gerekiyor. 2020'de kuraklıkta mutluluk desteğini yüzdelik 60'dan 70'e çıkardık. Hasar ifa paylarını da yüzdelik 80'lere çıkardık” niteleyerek konuştu.

“Pandemi ve toptan belirsizliklerden çevre mal fiyatlarında artış var”

Pandemi ve toptan belirsizliklerden çevre mal fiyatlarında artış bulunduğunu özetleyen Pakdemirli, “Petrol fiyatlarında artış var. Doğal doğal taş yağı lambası yağı fiyatlarında artış var. Demir polat fiyatlarında artış var. Belki yüzdelik 100 ve 200'lere vasıl fiyat artışlar var. Çiftçimizle, üreticimizle bunları konuşacağız. Bugün bakımından mal fiyatlarındaki artış bugüne genişliğinde çiftçimizi ve üretecimizi etkilememiş olsa da bundan sonraları maliyetler açısından etkileyecek. Burada alacağımız en ehemmiyetli hazırlık şu sonuç 3 senedir tığ tek devir çiftçimizin alın terini yerde bırakmadık, karşı terini boşa akıtmadık. Hep akla yatkın fiyat politikaları, akla yatkın alıntı politikaları ve akla yatkın piyasalar oluşmasını sağlayarak hem hububatta hem bakliyatta akla yatkın fiyatlara kavuşması gayreti bünyesinde olduk. Bunu da genellikle başardık diyebilirim. Küresel konuşu beraberinde dalgalanmanın bulunduğu pandemi devrinde çiftçimizi üzmeden, moralini bozmadan üretimde kalmasını, üretimin bünyesinde kalmasının gayreti bünyesinde olduk. Hem müstahsil hem mahveden açısından besin fiyat artışlarının çözümü düşüncesince strüktürel çalışmaların yapılması gerekiyor. Son basamak küsurat fiyatlar mutfaktaki enflasyonun da beraberinde halde hem dirimsel yönünde bununla ortak bunların sabitlenmesi yönünde icraat yapılması gerekiyor. Fiyat artışları ile alakalı onlarca düzentileme yaptık. Dünyadaki fiyat artışları devletimizde asgari yansımıştır. Bunda artırılan üretim, akla yatkın alıntı politikaları ve akla yatkın aut tecim politikası ile fiyat artışlarının asgari ölçüde olması gayreti bünyesinde olduk. Bunda da değerli olduk” halinde konuştu.

“Çiftçimizin hâlâ konforlu olması düşüncesince seneler itibarıyla aceleci beraberinde halde kontratlı üretime geçmesi lazım”

“Çiftçimizin hâlâ konforlu olması düşüncesince seneler bakımından aceleci beraberinde halde kontratlı üretime geçmesi lazım” diyen Pakdemirli, şunları kaydetti:
“Gıda fiyatlarındaki artışla ilgili de bunun çözümü strüktürel değişikler. Bugün çelimsiz vadeli analizör ortaya koyuyoruz. Ancak strüktürel kendisine en ehemmiyetli değişim yapmak kontratlı üretimde görüyorum. Sözleşmeli istihsal Türkiye'nin de bilmiş bulunduğu muhtemelen ürünlerinde ortamında bulunduğu aha diyabet hastalığı pancarı olsun beraberinde iki pare hâlâ ürünümüz var. Bu ürünlerde beraberinde deneyimimiz var. Gelişmiş devletlerde yüzdelik 80-85 oranında kontratlı istihsal bulunduğunu görüyoruz. Bizde bu miktar yüzdelik 5 seviyesinde. Bizim çiftçimiz, üreticimiz ektiği ürünün birçok liraya satacağını bilmiyor. Harman dönemine genişliğinde beraberinde tez oynuyor. Çiftçimizin hâlâ konforlu olması düşüncesince seneler itibarı ile aceleci beraberinde halde kontratlı üretime geçmesi lazım. Türkiye bu bölgede geç kalmıştır. Ana aykırılık partisi önderi çıkıyor. Bazı açıklamalarda bulunuyor. Taban fiyatlarıyla ilgili falan. Çözüm aya fiyatlarında değil. Türkiye bundan böyle başıboş çevre ekonomisinden geriye dönemez. Türkiye dışarı çekicilik ve ihracata açık. Bu işleri aya fiyatıyla yürütemezsiniz. Bu işleri kontratlı üretimde yaparsanız. Mesele üreticinin sekli üretimde kalması, giderek güçlenmesi ile bunu fakat kontratlı üretimle yaparsınız. Sözleşmeli üretimle ilgili kanuncu mevzuat eksiğimiz var. Bunun tamamlanması lazım. Bunu mecliste görüyoruz. Bunu büyülü çomak kendisine algılamamamız lazım. Sözleşmeli üretimi yekûn istihsal içindeki payını artırmamız lazım. Bu devir alır bunu beraberinde an önceki devreye koymamız lazım. Özellikle strüktürel kendisine değişikliğin en başlangıcında kontratlı istihsal geliyor.”

Muhammed Muttalip Yalçın - Tugay Göktürk
 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
AIGF Reklam
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor1539+20
2Konyaspor1426+10
3Hatayspor1426+9
4Fenerbahçe1424+3
5Alanyaspor1524-3
6Başakşehir FK1422+4
7Fatih Karagümrük1422+3
8Galatasaray1422+2
9Beşiktaş15210
10Adana Demirspor15200
11Sivasspor1519+6
12Antalyaspor1418-2
13Gaziantep FK1418-4
14Altay1417-3
15Giresunspor14160
16Kayserispor1416-4
17Yeni Malatyaspor1413-11
18Göztepe1411-7
19Kasımpaşa1511-8
20Çaykur Rizespor1410-15