USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Aşısız gençlere 'Kovid-19'u aşırı ciddi geçirebilirsiniz' uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşı olmayan gençlerin Kovid-19 aşırı ağırbaşlı geçirebildiğini, asıl akciğer tutulumları ve ağırbaşlı batar dolayısıyla dip bakıma alınabildiğini belirterek aşı çağrısında bulundu.

Aşısız gençlere 'Kovid-19'u aşırı ciddi geçirebilirsiniz' uyarısı
13-10-2021 12:38
Google News
Ankara

Ankara kent Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu da bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Kovid-19 olay sayılarının sonuç haftalarda 28-30 bin bandında seyrettiğine dikkati çekti.

Özellikle ortak iki gündür olay sayılarının 30 binin dair çıktığını anımsatan Turan, "Kovid-19 vakalarının yüzdelik 50'den ilavesi 30 gözyaşı altındaki kişilerden oluşuyor. Bu bizlere şurası anlatım ediyor, toplumdaki neşeli kol gençler. Özellikle üniversiteler açıldı, gençlerimiz ortak arada. Bu sebeple de Kovid-19 hâlâ baş döndürücü onlarda görülüyor." ifadelerini kullandı.

Genç Kovid-19 olaylarındaki bu durumun hastaneye yatış yahut koyu bakımlara yansımadığına ayraç fail Turan, "Gençlerin rahatsızlığı ağırlıklı yerine geniş veya ılımlı şiddette geçirmeleri, hastaneye yatış veya koyu bakımı gerektirmiyor. Ancak rahatsızlığı hâlâ nemli insanlara, büyüklerine, sevdiklerine bulaştırabiliyorlar." sanarak konuştu.

Prof. Dr. Turan, hastanede yatanların iri bölümünün aşısızlardan oluştuğunu söyledi.

Turan, "Aşı olmayanlar başta Delta varyantının da etkisiyle rahatsızlığı ağırbaşlı geçiriyor, koyu ihtimam gereksinimi duyuyor. Hastanelerde otama gören encam yaşlarındaki hastalarımız ise çoğu kez çevrelerindeki kişilerden, gençlerden Kovid-19 kapıyor. Eşlik fail ayrıksı rahatsızlıkları bulunduğu düşüncesince de rahatsızlığı hâlâ ağırbaşlı geçiriyorlar. Ölüm oranları hâlâ faziletkâr olmaktadır bu nedenle." dedi.

"Henüz döşek kapasitesini artıracak ortak gidiş oluşmadı"

Ankara kent Hastanesindeki Kovid-19 kaynaklı döşek doluluk oranlarına yer veren Turan, şu detayları paylaştı:

"Kovid-19'un hâlâ evveli piklerinde hâlâ ortak tomar sayıda döşek ayırmak mecburiyetinde kalmıştık. Yoğun ihtimam döşek kapasitemizi yüzdelik 100 artırdığımız vakitler oldu. Özellikle sonuç ortak maaş devirde 30 bin olaya karşın muhtemelen ortak miktarda bitmeme ediyoruz. Henüz döşek kapasitesini artıracak ortak gidiş oluşmadı. Bu da gençlerin rahatsızlığı geniş veya ılımlı şiddette geçirmesiyle ilişkili. Fakat koyu bakımlarda değme sonsuz ortak doluluk lakırtı konusu, hemen kemiyet esbak piklere mucibince hâlâ düşük."

Aşısız gençler Kovid-19'u baş döndürücü ağırbaşlı geçirebiliyor

Prof. Dr. Turan, aşı kararsızlığının hâlâ baş döndürücü gençler ortada görüldüğüne ayraç ederek, şunları kaydetti:

"Gençlerde en ehemmiyetli başağrısı bu. Gençlerimiz çoklukla aşı olmasalar fark rahatsızlığı geniş geçireceklerini düşünüyor. Fakat birtakımı gençler rahatsızlığı baş döndürücü ağırbaşlı geçiriyor, akciğerlerinde çın tutulumlar oluşuyor ve ağırbaşlı ortak zatürreyle koyu bakıma alınıyor. Hastalık baş döndürücü alevlenmiş ve ağırbaşlı seyrediyor. Hastalığın kimde bu halde ağırbaşlı seyredeceğini öngörebilecek ortak gidiş da bahis konusu değil. Bu sebeple gençlerimiz 'Hastalığı filhakika geniş geçiririm.' niteleyerek aşıyı ortak kenara bırakmamalı. Aşılanmak baş döndürücü ehemmiyetli zira aşılı fertler hastalığa yakalansalar bile baş döndürücü geniş geçiriyor. Aşısız fertler içinde ise ağırbaşlı nakil ihtimali enikonu yüksek. O nedenden hem kendileri bununla birlikte sevdikleri düşüncesince gençlerin behemehâl aşılarını olması gerekiyor."

Gençlerin maske, resmiyet tedbirlerinde az buçuk hâlâ arka durduklarını vurgulayan Turan, eğitimin akıcı devamı açısından da ilkah ve tedbirlere uyumun ehemmiyet taşıdığını belirtti.

"Hem anneyi hem bebeği kurtarmaya çalışıyoruz"

Delta varyantı zımnında Kovid-19'un hamilelerde hâlâ kalın görüldüğüne de dikkati çekici Turan, ağırlıklı yerine genç gözyaşı grubunu gerçekleştiren hamilelerin aşılanmamaları yerinde rahatsızlığı baş döndürücü ağırbaşlı geçirdiğini anlattı.

"Aşı olmayan gebeler, Kovid-19'a yakalandıklarında çın akciğer tutulumlarıyla bizlere başvuruyor. Biz hem anneyi hem bebeği kurtarmaya çalışıyoruz. Anne ve çocuk ölümleri açısından Kovid-19 enikonu sakıncalı ortak virüs." uyarısını karşılayıcı Turan, kâffesi hamilelere aşılarını olması ve ferdî tedbirlere uyması çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, Koronavirüs Bilim Kurulunun hastalığın ne gözyaşı gruplarında arttığı, kimlerde hâlâ ağırbaşlı seyrettiği kabilinden verileri yakından izlediğini vurgulayarak, hamilelerde kalan olaylar zımnında Kovid-19 Rehberi'nde güncellemeye gittiklerini, aşılanmanın gerekliğiyle ait data ve detayları buraya eklediklerini anımsattı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay10150
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Yeni Malatyaspor1012-6
12Kayserispor911-2
13Gaziantep FK911-2
14Sivasspor910+2
15Başakşehir FK99-1
16Antalyaspor99-4
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15