USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

AB'den Brexit zımnında Kuzey İrlanda'da yaşanmış olan sorunlara hal teklifi

Avrupa Birliği, İngiltere ve Kuzey İrlanda arasındaki ticarette Brexit dolayısıyla makbul gümrük kontrollerini azaltmayı öneri etti.

AB'den Brexit zımnında Kuzey İrlanda'da yaşanmış olan sorunlara hal teklifi
13-10-2021 21:59
Google News
Brüksel

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Brüksel'de düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, AB ve Birleşik Krallık arasındaki Brexit Ayrılık Anlaşması'nın ortak parçası yerine imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü'nün kimi unsurlarının değiştirilmesini içeren tekliflerini açıkladı.

AB ile Birleşik Krallık ortada Brexit kavgası bitmiyorİngiltere'de bütünlük yanlıları Kuzey İrlanda Protokolü'nü gıcırtı etti

Değişiklik teklifinin Kuzey İrlanda halkının Brexit hasebiyle yaşamış olduğu sıkıntıları bertaraf etmek az daha hazırlandığını tamlayan Sefcovic, "Protokolün uygulanmasına müteveccih seçenek ortak manken öneriyoruz." sanarak konuştu.

Sefcovic, teklife gereğince "halk, nebat ve efsanevi sağlığı ile hıfzıssıhha alanındaki ticarette basitleştirilmiş icazet süreci uygulanacağını" aktaran Sefcovic, "Basitleştirilmiş icazet süreci muktezi kontrollerin tahminî yüzdelik 80 oranında azaltılmasını sağlayacak." ifadesini kullandı.

Değişiklikle hâlâ evvel muktezi etiket ve fiziki kontrollerin şişman çoğunluğunun kalkacağına ayraç fail Sefcovic, "Büyük Britanya'dan Kuzey İrlanda'ya besin tedbir süreci ehemmiyetli seviyede kolaylaşacak." değerlendirmesinde bulundu.

Süt ürünleri, et, balık, semere ve göveri derece ayrımlı besin ürünlerini Büyük Britanya'dan Kuzey İrlanda'daki süpermarketlere haiz ortak kamyonun bundan sonra hoppadak AB mevzuatının gerekliliklerini karşıladığına müteveccih "tek ortak sertifikaya" gereksinimi olacağına dikkati çekici Sefkovic, İngiltere'den Kuzey İrlanda'ya okunabilen çıkar yol tedariki sağlanabileceğini anlattı.

Sefcovic, mahsulat düşüncesince zaman muktezi gümrük formalitelerini ve süreçlerini yarıya indirmeyi önerdiklerini tabir etti.

Süreç hakkında

İrlanda Adası'nda Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere'yle bütünlük yanlısı Protestanlar arasındaki mücadelesi sona erdiren "Hayırlı Cuma Anlaşması" gereği, İrlanda ve Kuzey İrlanda ortada fiziki ortak esmer sınırı oluşturulamıyor.

Brexit Ayrılık Anlaşması'nın ortak parçası yerine imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkileri düzenliyor.

Protokole göre, Brexit'e karşın Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük kurallarına yayımcı olmaya bitmeme ediyor. AB kuralları gereği Tek Pazar'a, hasebiyle Kuzey İrlanda'ya İngiltere derece bundan sonra AB üyesi sıfır ortak ülkeden kimi mamüllerin aracısız gönderimi sona eriyor.

Bu sebeple resmi yerine Birleşik Krallık egemenliğinde toprak düzlük Kuzey İrlanda'nın İngiltere ile ticareti, limanlarda gümrüğe yayımcı tutuluyor.

Özellikle, Birleşik Krallık'tan Kuzey İrlanda'ya sosis, salam ve kıyma derece besin ürünlerinin gidemeyecek olması İngiltere tarafında şişman rahatsızlığa hastalık oluyor.

Londra, AB'den İrlanda protokolünün değiştirilmesini arzu ediyor. Bu çerçevede Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda'ya verim ihracatında teftiş yapılmamasını istiyor. Karşılıklı gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi de İngiltere'nin hevesleri ortada bulunuyor.

Ayrıca, Birleşik Krallık, protokolün uygulanmasında yaşanacak uzlaşmazlıkların Avrupa Adalet Divanı'na taşınmasına değgin maddenin de değiştirilmesini arzu ediyor. AB ise bulunan protokolün geliştirilmesini hâlâ akla yatkın buluyor.

Bu etapta dü yan ortada Kuzey İrlanda Protokolü müzakereleri yapılması planlanıyor.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık'ta, Haziran 2016'da meydana getirilen AB referandumunda yüzdelik 48'e gönül rahatlığı yüzdelik 52 ile Brexit sonucu alınmıştı. Birleşik Krallık AB'den yöntemince 31 Ocak 2020'de ayrılmıştı. Taraflar 31 Aralık 2020 geçmişine derece intikal süreci uygulamış bu müddette Birleşik Krallık AB kurallarına değgin kalmayı sürdürmüştü.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Trabzonspor921+10
2Hatayspor919+11
3Fenerbahçe919+4
4Beşiktaş917+7
5Fatih Karagümrük917+4
6Galatasaray917+2
7Alanyaspor9170
8Altay915+1
9Konyaspor914+3
10Adana Demirspor9120
11Kayserispor911-2
12Gaziantep FK911-2
13Sivasspor910+2
14Başakşehir FK99-1
15Antalyaspor99-4
16Yeni Malatyaspor99-7
17Göztepe98-4
18Giresunspor98-4
19Kasımpaşa96-5
20Çaykur Rizespor91-15